(No reviews yet) Write a Review
Frequently bought together:
Description
Please note before buying
  • The camera works normally, no black spots, no jams, adjustable focus, focusable.
    Package Content
    Description
    Color Selection
    Specifications
NETWORK
Technology
GSM / HSPA / LTE
LAUNCH
Announced
2017, September 12
Status
Available. Released 2017, November 03
BODY
Dimensions
143.6 x 70.9 x 7.7 mm (5.65 x 2.79 x 0.30 in)
Weight
174 g (6.14 oz)
Build
Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), stainless steel frame
SIM
Nano-SIM
IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min)
Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified)
DISPLAY
Type
Super Retina OLED, HDR10, Dolby Vision, 625 nits (HBM)
Size
5.8 inches, 84.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio)
Resolution
1125 x 2436 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density)
Protection
Scratch-resistant glass
3D Touch
PLATFORM
OS
iOS 11.1.1, up to iOS 16.6.1
Chipset
Apple A11 Bionic (10 nm)
CPU
Hexa-core 2.39 GHz (2x Monsoon + 4x Mistral)
GPU
Apple GPU (three-core graphics)
MEMORY
Card slot
No
Internal
64GB 3GB RAM, 256GB 3GB RAM
NVMe
MAIN CAMERA
Dual
12 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/3", 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom
Features
Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama), panorama, HDR
Video
4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps
SELFIE CAMERA
Single
7 MP, f/2.2, 32mm (standard)
SL 3D, (depth/biometrics sensor)
Features
HDR
Video
1080p@30fps
SOUND
Loudspeaker
Yes, with stereo speakers
3.5mm jack
No
COMMS
WLAN
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot
Bluetooth
5.0, A2DP, LE
Positioning
GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS
NFC
Yes
Radio
USB
Lightning, USB 2.0
Sensors
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
BATTERY
Type
Li-Ion 2716 mAh, non-removable (10.35 Wh)
Charging
15W wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised)