(No reviews yet) Write a Review
Frequently bought together:
Description
100kg/cm High Torque Servo Kit Steel Gear DC12V-24V with Potentiometer For Mechanical Arm Robot
Attention: Default Setting: PWM input signal with pulse width 1-2ms.
Description:
It supports PWM 1-2MS pulse signal control (standard servo control signal) and analog voltage signal control 0-5V. With BEC 5V output, it can power your receiver.
Main Parameters:
Power Supply Input: 12V-24V DC (V- connects to negative electrode. V+ connects to positive electrode)
Figure 2: Mode Selection.
Figure 3: 5V Mode Selection.
It can be set to output with 5V or without 5V. When yellow jumper cap moves to 5V, it outputs 5V on the right side. When the jumper cap is moved to NC, there is no 5V output on the right side.
Attention: When the potentiometer is used, please switch to 5V output mode.
Figure 4: Signal Input Pins.
- S Signal Input: Refer to Figure 2 if you want to input pwm or potentiometer signal.
- 5V: Output 5V. Refer to Figure 3 if you want to output with 5V or without 5V.
- GND: Ground, negative electrode.
Figure 5: Pulse Width Mode Selection.
remote controllers, MCU programming and for Arduino.
- Power Supply Port: Connects to 12V-24V DC power supply. The current of your power supply should be ≥ 5A. 5A is permitted for no-load. For on-load, please use power supply ≥10A. Reverse connection is forbidden.
Parameters:
- Angle: 270°
- No-Load Current: <500mA
- Max. Torque:
110kg/cm (24V) Actual Measurement;
1078N/cm;
55kg/cm (12V) Actual Measurement;
539N/cm.
- Angular Speed: 0.12s/60° @24V; 0.24s/60° @12V
- Gear Material: Steel
Features:
- Power Supply: DC12-24V
- Rotation Speed: 40-80rpm
- Diameter of Output Shaft: 8mm
- Gear motor with all metal gears
- Simple motor's structure for long service life and easy maintenance
- Universal gear box's structure for easy installation
- High speed and high torque but with low power consumption
- Low-noise operation
- Only weighs 530g
Package Included:
- 1 x Servo
- 1 x 20cm Signal Cable
- 1 x Potentiometer
- 1 x Bracket
- 1 x Servo Horn
- 1 x Servo Extension Cable
380kg.cm High Torque Servo Steel Gear DC 12V-24V with Potentiometer For Robot Mechanical Arm
Functions:
- Comes with a potentiometer
- Supports potentiometer & remote control
- Adjustable current and angle
- CW and CCW switching, AD & PWM switching, pulse width 1-2ms & 0.5-2.5ms
- Stable performance and smooth operation with powerful anti-interference ability
- Perfect for Futaba, JR, SANWA, Hitec and other remote control systems
Parameters:
- Working Voltage: DC12-24V
- No-Load Current: <500mA
- Maximum Torque(Actual Measurement): 380kg.cm(24V) ;1764N.cm(24V); 90kg.cm(12V); 882N.cm(12V)
- Angular Speed: 0.6S/60° @24V; 0.6S/60° @12V
- Rotation Angle: 300° MAX. (Adjustable)
- Input Modes:
PWMIN is PWM pulse signal (For remote controllers, multi-way servo controllers & MCU);
ADIN is analog voltage signal(potentiometer).
- Voltage Signal Input Range: 0 to +5V
- Control Accuracy: 0.5°
- Weight: 530g
- Gear Material: Steel
- Size: 95.5 x 60.5 x 102.6mm