Dabbsson 5.33 kWh Expandable Portable Power Station DBS2300 with DBS3000B Extra Battery 1800W Solar Generator for RV Camping
(No reviews yet) Write a Review
Frequently bought together:
Description
Brand
Dabbsson
Wattage
3000 watts
Fuel Type
Electric
Power Source
Battery Powered
Recommended Uses For Product
Residential
Item Weight
24 Kilograms
Voltage
12 Volts
Output Wattage
2200 Watts
Special Feature
4000 + 500 life Cycles to 80%, 5.33kWh Expandable Capacity, Up to 1800W AC Charging, Max 3000W Solar Input, 15Ms EPS Auto-switch, 2200W Output, P-boost on Max 3000W
Included Components
AC adapter, Charging Cable
Color
Green
Product Dimensions
17"L x 10"W x 12"H
Engine Type
4 Stroke
Frequency
50 Hz